Jaką roślinę wybrać na Boże Narodzenie?

Jaką roślinę wybrać na Boże Narodzenie?

Poniżej przedstawiam Wam zestawienie 10 roślin cieszących się największą popularnością w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Wśród nich znajdują się również te kwitnące zimą.

Nie może tutaj oczywiście zabraknąć tradycyjnej choinki. W Polsce najczęściej w roli drzewka świątecznego występuje jodła (Abies) – jest to roślina najbardziej wytrzymała oraz świerk (Picea), który dość szybko gubi igły. Trzecia na liście jest sosna (Pinus), najrzadziej wybierana z kolei ze względu na rzadkie igły.

W polskiej tradycji zwyczaj ubierania choinki w Wigilię pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i przywędrował do nas z niemieckiej Alzacji. W każdym domu drzewko świąteczne wygląda nieco inaczej – u jednych jest kolorystycznie stonowane, jednobarwne, z modnymi teraz ozdobami w stylu eko. U innych zaś kolorowe, bogato zdobione i jaskrawe. Jedno jest pewne – choinki nie może zabraknąć w święta, bo tylko pod nią Mikołaj zostawia prezenty 🙂

Rośliną, która również stanowi nieodłączny symbol świąt jest jemioła pospolita (Viscum album) – zgodnie z tradycją wieszana jest pod sufitem lub nad drzwiami. Jej staropolska nazwa to strzęśla. Jest to roślina wieczniezielona, półpasożytcznicza, ma zdolność prowadzenia fotosyntezy podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela.

Zwyczaj wieszania jemioły przywędrował ze Skandynawii i krajów anglosaskich. Wierzono, że jej obecność zapewni domownikom szczęście, dobrobyt oraz uchroni ich od złych demonów oraz nieszczęść.

Poinsecja zwana gwiazdą betlejemską zyskuje w okresie świątecznym coraz większą popularność w naszych domach. Można je dostać w różnych kolorach: od czerwonych poprzez różowe, kremowe, żółte czy kremowo-zielone.

Znana pod nazwami: wilczomlecz nadobny (Euforbia pulcherrima), wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna to gatunek krzewu z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jest rośliną wieloletnią. Jeśli chcemy utrzymać kwiat w dobrej formie musimy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

  1. Poinsecje nie tolerują zimna oraz wiatru, więc w momencie zakupu należy je owinąć papierem.
  2. Preferują jasne i ciepłe miejsca o temperaturze między 15 °C, a 22 °C, ale nie bezpośrednio przy grzejniku. Źle znoszą również bezpośrednie nasłonecznienie.
  3. Poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność. Optymalne jest podlewanie rośliny wodą o pokojowej temperaturze raz na klika dni. Najważniejsze, aby nie dopuścić do całkowitego wysuszenia podłoża oraz przelania, gdyż to spowoduje żółknięcie i opadanie liści.
  4. Roślinę można nawozić raz w miesiącu nawozem o niskim stężeniu azotu.

Jak każdy wilczomlecz, zawiera biały, drażniący sok, który może uczulać osoby wrażliwe. Dlatego należy pamiętać o umyciu rąk po kontakcie z rośliną.

Szlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata) czyli kaktus bożonarodzeniowy jest znaną i lubianą rośliną doniczkową. Inne jej nazwy to: grudnik, barbórka, zygokaktus czy filokaktus. Kwitnie w okresie zimowym od grudnia do końca zimy. Cieszy nasze oczy kwiatami w różnych kolorach – białych, różowych, czerwonych, purpurowych i kremowych oraz dwu-kolorowych.

Szlumbergera najlepiej będzie się czuła w jasnym lub półcienistym miejscu, na oknie o wystawie południowo-wschodniej lub zachodniej. Latem lubi być wystawiana na świeże powietrze, ale nie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż mogą one ją poparzyć. Najlepiej rośnie w temperaturze 18-20ºC. Aby grudnik zakwitł ponownie dobrze jest zapewnić mu dwukrotny spoczynek w ciągu roku. Pierwszy, na przełomie lutego i marca, drugi od sierpnia do października. W tym czasie przestawiamy go w chłodniejsze miejsce i ograniczamy podlewanie.

 

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) to roślina o ciekawych kwiatach, której okres kwitnienia przypada od jesieni do wiosny. Należy on do rodziny pierwiosnkowatych i obejmuje około 16 gatunków pochodzących głównie z terenów Morza Śródziemnego. Cyklamen jest rośliną bulwiastą, dorastającą do ok. 25 cm wysokości, chociaż posiada też odmiany miniaturowe. Kwiaty te lubią stanowiska z rozproszonym światłem i chłodne pomieszczenia o temp. 15-20°C. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne. Należy uważać, aby podczas podlewania nie moczyć liści i kwiatów, najlepiej wodę wlewać do podstawki, a jej nadmiar usunąć. Cyklameny występują w bogatej gamie kolorystycznej: od różowych i czerwonych, przez fioletowe do białych, czasem nakrapiane, pstre, cieniowane lub z białą obwódką.

 

Powszechnie znanym symbolem świąt jest także ostokrzew (Ilex). Walorami ozdobnymi ostrokrzewów nie są kwiaty, a ich zimozielone atrakcyjne liście oraz utrzymujące się przez zimę, błyszczące, kuliste owoce, kontrastujące barwą z liśćmi. Należy pamiętać, iż owoce ostrokrzewu są trujące. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych roślin doniczkowych, ostrokrzewy uprawia się w gruncie. Są one stosunkowo wytrzymałe na niskie temperatury naszego klimatu, chociaż duże mrozy są ich wrogiem.

 

Ardizja (Ardisia crenata) to znana z ozdobnych owoców roślina, która przywędrowała do nas z Azji. Przybiera ona formę małego drzewka, z którego opadają korale czerwonych owoców, co prezentuje się bardzo malowniczo. Kwitnie latem i wczesną jesienią, jej kwiaty zaś szybko zmieniają się w owoce przypominające jarzębinę. Ta naturalna ozdoba dość długo zachowuje swoją żywotność. Wymaga dużej wilgotności powietrza (zimą trzeba często zraszać liście), jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska oraz systematycznego nawożenia. Preferuje przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże. Ciekawostką jest to, że na brzegach liści ardizji występują czasem zgrubienia, pod którymi skupiają się bakterie, nie są to jednak objawy choroby. Bakterie żyją w symbiozie z rośliną i nie należy ich usuwać.

 

Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens). Roślina ta jest urokliwą, niską krzewinką z rodziny wrzosowatych, którą charakteryzują błyszczące, ciemnozielone liście oraz czerwone jagody. Najbardziej dekoracyjna jest od października, gdy obficie wytwarza kuliste, czerwone owoce, które utrzymują się na roślinie do wiosny. Dlatego też golteria sprawdzi się dobrze jako dekoracja bożonarodzeniowa. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i w stosunkowo chłodnych temperaturach. Jak wszystkie rośliny z gatunku wrzosowatych, lubi lekko kwaśne, przepuszczalne, torfowe podłoża.

 

Ciemiernik (Helleborus) wyróżnia się wśród bylin nietypowym okresem kwitnienia – kwitnie w zimie, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Kwiaty ciemierników są pojedyncze, półpełne lub pełne o pięciu płatkach. Występują w różnych kolorach: od białego poprzez różowy, ciemnoczerwony, aż do czarnego! Pierwsze kwiaty ciemierników mogą pojawiać się jeszcze przed Bożym Narodzeniem, dlatego ciemiernik biały potocznie nazywany jest różą Bożego Narodzenia. Ten gatunek najczęściej uprawiany w Polsce jest byliną zimozieloną. Rośliny te lubią stanowiska półcieniste do cienistych. Najlepsze są miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru. Są bardzo odporne na niskie temperatury. Preferują gleby próchniczne, głęboko uprawione, wilgotne, z zawartością wapnia.

 

Zestawienie zamyka amarylis (Amaryllis belladonna). To oryginalna roślina dekoracyjna pochodząca z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Jej znakiem rozpoznawczym są piękne, duże kwiaty na bezlistnej łodydze, dzięki którym w subtelny oraz niezwykle elegancki sposób zdobi pomieszczenia mieszkalne. Jest to roślina cebulowa. Amarylis lubi wilgoć, zarówno w ziemi, jak i w powietrzu, zatem należy go podlewać 2-3 razy w tygodniu oraz zwiększać ilość wody w okresie kwitnienia. Wypuszcza ona kwiaty jesienią lub zimą, zatem może stanowić doskonałą ozdobę domu jako nietuzinkowa roślina bożonarodzeniowa.

Którą roślinę najchętniej wybierzecie do swojego domu jako ozdobę świąteczną?

A może spróbujecie hodować kilka odmian i dbać o nie przez cały rok w domu lub ogrodzie, aby pozostały z Wami na dłużej?

Powodzenia!

Udostępnij