Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe w domu?

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe w domu?

Do wiosny coraz bliżej, dlatego dzisiaj kilka słów na temat przesadzania kwiatów.

Jako kwiaciarnia Kraków, przedstawiamy poniżej kilka porad, które przydadzą się miłośnikom roślin doniczkowych.

 1. Dlaczego należy przesadzać kwiaty?

  Kiedy roślina rośnie powiększa się również system korzeniowy i zaczyna brakować miejsca w doniczce na jego dalszy wzrost. Możemy to rozpoznać po wyrastających korzeniach z otworów dna doniczki. Oznaką będzie również zahamowany wzrost rośliny lub fakt, że bryła korzeniowa rozpycha ziemię ponad krawędź naczynia.

 2. Kiedy możemy przesadzać rośliny?

  Warto poznać odpowiedź na pytanie kiedy można przesadzać kwiaty doniczkowe w domu? Większość roślin doniczkowych przesadzamy z początkiem wiosny – od końca lutego do kwietnia. Te młode i szybko rosnące możemy przesadzać co roku, natomiast starsze co 2-3 lata. U dużych i starych roślin wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Pamiętajmy, że w czasie kwitnienia i owocowania kwiatów nie należy przesadzać.

 3. Jaki rozmiar doniczki wybrać?

  To pytanie często słyszymy od klientów kwiaciarni. Błędem jest przesadzanie rośliny do zbyt dużej doniczki “na zapas”. Średnica nowej doniczki w przypadku małych roślin powinna być większa maksymalnie o 2-4 cm, natomiast dla większych kwiatów wybierzmy pojemnik szerszy o 5-10 cm. Najlepiej przesadzić roślinę do doniczki z otworami na spodzie, tak aby nadmiar wody mógł swobodnie wypływać na podstawkę. Unikajmy przesadzania kwiatów bezpośrednio do osłonek, gdyż bez odpływu korzenie rośliny łatwo zaczną gnić.

 4. Jaka ziemia będzie odpowiednia?

  Dla większości kwiatów odpowiednie będzie podłoże uniwersalne. Nie należy do tego celu stosować ziemi wykopanej z ogrodu, gdyż często zawiera ona szkodniki i chwasty, a przede wszystkim nie jest dobrze przepuszczalna. Niektóre rośliny wymagają jednak innego rodzaju podłoża – specjalną mieszankę należy zastosować do kaktusów i sukulentów, paproci, juk, palm, dracen, roślin kwasolubnych (np. różaneczniki, wrzosy) czy storczyków. Te gatunki kwiatów mają nieco inne potrzeby, a przeznaczone dla nich podłoże zawiera niezbędne składniki, ma odpowiednią strukturę, chłonność, przepuszczalność oraz odczyn.

 5. Czy w doniczce potrzebny jest drenaż?

  Najczęstszym problem pojawiającym się w czasie hodowli roślin doniczkowych jest przelanie bryły korzeniowej. Przelaną roślinę później ciężko jest uratować. Jeżeli chcemy tego uniknąć należy ułożyć na dnie pojemnika 1-2 cm warstwę keramzytu lub żwiru, który sprawi, że korzenie nie będą zalegać w wodzie i otrzymają odpowiednią dawkę tlenu. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie perlitu wymieszanego z ziemią, który wpływa na lepsze napowietrzenie podłoża, rozluźnia je, a jednocześnie zatrzymuje wilgoć i zapobiega zastojom wodnym.

 6. W jaki sposób przesadzić roślinę?

  Być może zastanawiacie się jak przesadzać kwiaty w domu? Wyciągając roślinę ze starej doniczki upewnijmy się, że ziemia nie jest zbyt mokra, gdyż utrudni nam to wydostanie jej z naczynia. Należy delikatnie opukać doniczkę i wyciągnąć ostrożnie kwiat, uważając, aby nie uszkodzić korzeni. Roślinę należy posadzić na tej samej wysokości, na jakiej rosła wcześniej. Łodyga posadzona zbyt głęboko będzie gniła. Wierzchnia warstwa ziemi powinna znajdować się ok 1-1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki.

 7. Kiedy zacząć stosować nawóz?

  Zdarza się, że podczas przesadzania zostają uszkodzone korzenie. Żeby roślinie nie zaszkodzić zasilanie należy zacząć stosować około miesiąca po przesadzeniu. Najlepiej użyć do tego celu nawozu organicznego, a dopiero później zastosować nawóz mineralny.

 8. Przesadzanie – przegląd korzeni

  Myśląc o tym, jak i kiedy przesadzać kwiaty w doniczce, warto wziąć także pod uwagę, że czynność ta daje nam możliwość przeglądu i odświeżenia korzeni. Jeżeli są one jasne, to znaczy, że nic im nie dolega – są zdrowe. Korzenie, które są brunatne, gnijące lub wysuszone, obumarłe – usuwamy, aż do zdrowego miejsca. Korzenie zbyt mocno splątane dobrze jest rozluźnić i rozplątać. Grube korzenie usuwamy tylko w ostateczności, aby nie zaburzyć dalszego rozwoju rośliny.

Mamy nadzieję, że każdy z Was weźmie coś dla siebie z tego zestawu porad i przesadzanie kwiatów stanie się od dziś czystą przyjemnością 🙂

Udostępnij